Dzisiaj kilka słów na temat ciekawych whiskey z Irlandii oraz Japonii

IRISH WHISKEY

Kilbeggan 15 Year Old Finest Irish Whiskey

KILBEGGAN 15 YEARS OLD

Położona nad rzeką Brosna Old Kilbeggan Distillery to najstarsza licencjonowana wytwórnia whiskey na świecie, nieprowadząca już dziś produkcji. Z okazji 250. urodzin Kilbeggan (dziś wytwarzany w Cooley) wypuścił w 2007 r. krótką serię 15-letniej whiskey o gładkim i kremowym smaku z nutami wanilii i słodkich owoców. Mieszankę skomponował z wybranych osobiście starych zapasów Noel Sweeney, master blender Kilbeggana (specjalista odpowiadający za mieszanie wódek). Jak wiele najlepszych irlandzkich whiskey, ta dojrzewała w beczkach od bourbona. Niedawno uzyskała tytuł Najlepszej Mieszanej Irlandzkiej Whiskey na International Wine & Spirits Competition.

GREENORE 8  YEARS  OLD SINGLE  GRAIN tb

GREENORE 8 YEARS OLD - SINGLE GRAIN

Greenore to wyjątkowo elegancka whiskey zbożowa. Liczne nagrody potwierdzają jej niezwykłość i klasę- złoty medal na „International Wine and Spirits Competition" w 2004r oraz srebro w 2005r w „Best In Category". Bogactwo aromatów od kukurydzy do bourbona, poprzez miód i topniejące w ustach zboże. Smak aksamitnie gładki, w którym ukazują się delikatne odcienie migdałów i korzenne nuty tworząc wyjątkową równowagę. Finish ciepły, niezwykle miodowy z odcieniem wytrawności w tle.

JAPOŃSKIE WHISKY

hibiki-17-years-old

HIBIKI 17 YEARS OLD

Fantastyczna Japońska mieszanka, wykonana z destylatu pochodzącego z trzech gorzelni. Ostra i wyrafinowana. Wyśmienita dla osób nie mających doświadczenia w degustowaniu. Whisky ta została nagrodzona tytułem Gold "Editor's Choice" nagrodą od Whisky magazine.

Suntory Yamazaki Year Old Single Malt Whisky From Japan

YAMAZAKI 12 YEARS OLD SINGLE MALT WHISKY

Japońska whisky produkowana w gorzelni w Shimamoto w pobliżu Osaki przez koncern Suntory.Powstała w 1923 roku jako pierwsza japońska destylarnia. Produkuje znaną whisky single malt, w odmianach dziesięcioletniej, dwunastoletniej i osiemnastoletniej. W 2003 roku dwunastoletnia Yamazaki wygrała złoty medal na The International Spirits Challenge, a w 2009 roku złoty medal na The San Francisco World Spirits Competition. Bardzo delikatna, zrównoważona, owocowa whisky.

WHISKY ZE SZKOCJI

aberfeldy-12-yo-highland-single-malt-scotch-whisky

ABERFELDY 12

Destylarnia Aberfeldy mieści się w centralnej Szkocji w mieście o tej samej nazwie. Wodę czerpie ze strumienia Pitilie Burn, który to przepływa obok destylarni, i który od stuleci wykorzystywany jest do produkcji whisky. Aberfeldy jest jedyną szkocką destylarnią używającą tego źródła. Zakład używa tylko szkockiego jęczmienia, drożdży i wody do produkcji swojej whisky. Whisky o intensywnym aromacie pomarańczy i sherry, z lekko wyczuwalnym dymem i kadzidłem. Pełna i oleista, o konsystencji syropu. Wyczuwalne mandarynki i świeże owoce nadają jej żywego, intensywnego smaku. Miód wrzosowy i nuty zbożowe wygładzają ją i dodają słodyczy. W końcówce lekko pikantna z gorzkim posmakiem hiszpańskiej pomarańczy.

Oban 14

OBAN 14

Destylarnia zlokalizowana w samym sercu highland. Oban wytwarza whisky nie pozbawioną wpływów z sąsiadujących wysp. Palony wrzos daje odpowiednią charakterystykę dymu w połączeniu ze słodem. W smaku wyraźnie wyczuwalne świeże cytrusowe i miętowe nuty. Złożona, ale delikatna.