Wybór 4 whisky zza wielkiej wody. Dwa z USA i dwa z Kanady. Whisky z Ameryki to nie byle jaki alkohol, więc nie brakuje chętnych do skosztowania go. Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji, to zapraszamy do zapoznania się z tymi ciekawymi trunkami. To co je charakteryzuje, to mocne i niebanalne smaki, do których każdy chętnie wraca. Spróbuj i sam zdecyjduj, co smakuje lepiej - Kanada czy USA?

Whisky z Ameryki - Kanada

whisky z Ameryki, crown royal

CROWN ROYAL

          Mieszana kanadyjska whiskey o niezwykle krzepkim, mocnym i bogatym smaku. Świetnie zbalansowana, z odrobiną przypraw i waniliowo-owocowym posmakiem. Powstała na cześć wizyty w Kanadzie króla Jerzego VI i królowej Elżbiety w 1939 roku. Podkreśleniem wyjątkowości trunku jest butelka w kształcie królewskiej korony.

Whisky z Ameryki, canadian special old

CANADIAN SPECIAL OLD

          Łagodna i subtelna whiskey kanadyjska o bursztynowym kolorze, który jest wynikiem doskonałego zbalansowania żyta, jęczmienia i kukurydzy. Leżakuje przez co najmniej 6 lat w beczkach dębowych.

Whisky z Ameryki - Stany Zjednoczone

Whisky z Ameryki, Old Fitzgerlads

OLD FITZGERALD'S 8 YO

          Skoro mowa o whisky z Ameryki, to nie sposób pominąć amerykański Bourbon, wytwarzany według unikalnej receptury, gdzie zamiast żyta wykorzystuje się pszenicę. Dzięki temu powstaje trunek delikatny w swej strukturze, w której dominują aromaty cytrusowe, karmelowe z nutą wanilii. Niezbyt długi finisz pozostawia posmak prażonych orzeszków.

Whisky z Ameryki, Blantons Special Reserve

BLANTON'S SPECIAL RESERVE

          Pierwszy na świecie Bourbon lany z jednej beczki. Wytwarzany z najlepszej kukurydzy z Kentucky i Indiany oraz wyselekcjonowanego żyta i najwyższej jakości słodu jęczmiennego. Starzony w świeżo opalonych białych beczkach dębowych przez co najmniej 8 lat. W smaku wyczuć można aromaty palonego cukru, wanilii i owoców cytrusowych.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem