Whisky to nie tylko domena mężczyzn, dlatego warto zapoznać się również z ofertą whisky dla pań. Wybór jest na tyle duży, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym wyborem kobiecej whisky z regionów Speyside oraz Lowlands. Są smaki, których po prostu warto spróbować, a te wyjątkowe gatunki whisky z pewnością są do tego stworzone. Oczywiście whisky można spróbować w klubie New Orleans

Whisky dla pań, Szkocja

SPEYSIDE - pochodzenie Whisky dla Pań

          Region wyodrębniony z Highlands, prawdziwe zagłębie szkockiego przemysłu gorzelniczego, skupiające około połowę szkockich destylarni. Whisky z tego regionu są lekkie, o akcentach owocowych. Zazwyczaj są słodkie i zawierają sporo ekstraktów. Można w nich wyczuć smak gruszki, jabłka, bananów i lemoniady. Whisky tutaj produkowane to jedne z najbardziej szlachetnych i złożonych maltów. Robione są z nietorfowego słodu, a subtelne akcenty dymne mogą pochodzić z samego jęczmienia. Często, przynajmniej ich część dojrzewa w beczkach po sherry, co nadaje nieco cięższego, zdecydowanego smaku ostatecznemu produktowi. Wśród najbardziej znanych destylarni ze Speyside wymienić należy Glenfarclas, Glenlivet, Macallan, Glenfiddich, Cragganmore oraz Cardhu.

Whisky dla pań, cardhu

CARDHU - whisky dla pań

          Cardhu, czyli „czarna skała", nazwa ta pochodzi od barwy wzgórza, u podnóża którego leży destylarnia. To szczególna whisky, która w pełni zasługuje na miano kobiecej. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest trunkiem, który zaskakuje swym łagodnym i słodkawym smakiem z ukrytym, ale wyczuwalnym niuansem dymu, co idealnie odpowiada delikatnemu kobiecemu podniebieniu. Idealna dla początkujących. Drugi powód, dla którego Cardhu to whisky kobieca, to fakt, iż Cardhu osiągnęła swoje wyżyny i niekwestionowaną pozycję pod kierownictwem kobiety, Elizabeth Cumming, która przejęła destylarnię w roku 1872 i prowadziła ją do momentu przejęcia przez John Walker & Sons pod koniec XIX wieku. Nawet butelka o łagodnym, zaokrąglonym kształcie ma w sobie coś kobiecego.

LOWLANDS

          Lowlands to tradycyjnie region, w którym whisky poddawana była potrójnej destylacji (obecnie stosowanej tylko w Auchetnoshan). Wytwarzana tam whisky jest delikatna, lekka, o akcentach kwiatowych. Destylaty z tego regionu szybko dojrzewają dzięki łagodnym warunkom klimatycznym. Whisky z tego regionu charakteryzują się jasna barwą, kwiatowym aromatem i lekkim, łagodnym smakiem. Mają najczęściej wytrawną końcówkę, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli aperitifu. Malty z Lowlands powstają z nietorfowego słodu, dzięki czemu wyczuwa się w nich słodycz. Najbardziej znane destylarnie to Rosebank, Glenkinchie, czy wspomniana już Auchentoshan.

glenkinchie 12 YO tb

GLENKINCHIE

          Glenkinchie whisky reprezentuje region Lowlands i jak przystało na reprezentantkę tego regionu jest bardzo łagodna, wręcz aksamitna w smaku, o kwiatowym i owocowym aromacie. Ma lekki i rześki charakter. Wyczuwalne są kremowe i waniliowe aromaty. Daje się w niej wyczuć nuty dymu torfowego. Doskonała dla miłośników whiskey irlandzkiej, a ze względu na swoją łagodność polecana jest kobietom, jak również na rozpoczęcie przygody ze szkocką whisky. To kolejna intrygująca single malt whisky, wchodząca w skład zestawu Classic Malts of Scotland przygotowanego przez United Distillers. Glenkinchie Distillery została założona w 1837 roku. "Glen" oznacza dolinę, a "Kinchie" to pobliska rzeka. Destylarnia położona jest 12 mil od stolicy Szkocji - Edynburga, z tego powodu zwana jest "The Edinburgh malt".

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem