Piękne tancerki pole dance


Piękne tancerki pole dance

Pole dance budzi wiele skrajnych emocji. Jedni uważają, że jest wulgarny, inni doceniają jego piękno oraz walory artystyczne. Dla niektórych jest to wyłącznie rodzaj występów na scenie, zaś spora grupa osób traktuje go bardziej w kategoriach dyscypliny sportowej i sposobu na sprawne, wyrzeźbione ciało. Jedno jest pewne: taniec na rurze to wielka sztuka, a pokazy profesjonalnych tancerek wzbudzają podziw wśród widzów na całym świecie.

Kiedy mówimy o tańcu na rurze, najczęściej mamy na myśli zmysłowe pokazy tancerek w klubach nocnych. W dodatku podrzędne lokale przyczyniły się do nienajlepszej sławy takich występów: często możemy w nich zobaczyć mało skomplikowane układy polegające na wiciu się wokół rury, nie mające nic wspólnego z prawdziwym pole dance. Bo warto zaznaczyć, że ten ostatni łączy w sobie elementy dziedziny sportowej ze sztuką. Wymaga ogromnej sprawności i gibkości, a fachowo przygotowane pokazy dostarczają wspaniałych wrażeń kulturalnych.

Początki pole dance

Aby zrozumieć skomplikowaną naturę tego tańca, należy cofnąć się aż do czasu jego powstania. Właściwie trudno ocenić, kiedy dokładnie zaczęto uprawiać tę dyscyplinę. Można wręcz powiedzieć, że pojawiła się niezależnie w kilku miejscach, między innymi w dawnych Indiach, Chinach oraz niektórych plemionach afrykańskich. Uważa się, że pokazy akrobatyczne na drewnianych słupach były tradycją azjatycką w czasach średniowiecza. Najczęściej używano do tego pali z drewna, powleczonych gumowym materiałem, który miał za zadaniem chronić przed otarciami. W każdym z wymienionych państw tańcem na rurze (czy raczej palach) zajmowali się tylko mężczyźni. Warto podkreślić, że wówczas pole dance nie miał wydźwięku erotycznego. Była to dziedzina sportowa, obejmująca elementy akrobatyczne i przywodząca na myśl współczesną sztukę cyrkową. Dopiero ok. lat 50-tych ubiegłego wieku taniec ten zaczął pojawiać się na pokazach burleski, a artystki wykonywały go ubrane w seksowne kostiumy. Na połączenie tańca na rurze ze striptizem przyszedł czas jeszcze później: mniej więcej w latach 80-tych, kiedy to pole dance zawitał do klubów nocnych.

 
Od tego czasu ten rodzaj tańca kojarzy się z pokazami przygotowywanymi wyłącznie ku uciesze mężczyzn. Od pewnego czasu jednak ten wizerunek zaczął ulegać zmianie, a coraz więcej kobiet wykorzystuje tę dyscyplinę dla własnej korzyści. Do swoich treningów włączyły go również gwiazdy takie jak Jessica Alba, Madonna, Kate Hudson czy Cindy Crawford. Warto zaznaczyć, że jest to znakomita aktywność, kształtująca i angażująca całe nasze ciało. Podczas ćwiczenia tańca można spalić mnóstwo kalorii, a przy okazji wyrzeźbić ładne mięśnie. Cała sylwetka w naturalny sposób staje się bardziej wyprostowana i smuklejsza, a ruchy nabierają zmysłowości i kobiecości.

Korzyści z pole dance

Pole dance warto trenować również z takiego samego powodu, a jakiego angażujemy się w inne rodzaje aktywności. Ruch wspomaga wydzielanie endorfin, czyli tzw. „hormonów szczęścia”, poprawiających nasz nastrój i samopoczucie. Kobiety regularnie tańczące na rurze mają lepszą relację z własnym ciałem i są bardziej pewne siebie.

Tancerki pole dance New Orleans

Praca mięśni

Oczywiście, aby opisywany taniec rzeczywiście wyglądał nienagannie, potrzebne są długie treningi oraz dużo samozaparcia. Podczas takich sesji pracują właściwie wszystkie mięśnie: od tak „oczywistych” jak mięśnie ramion, aż po mięśnie rdzeniowe, które odpowiadają za naszą postawę i wytrzymałość. Wiele osób podkreśla, że ćwiczenie kolejnych, często skomplikowanych figur pozwala im przekraczać własne granice. Niejednokrotnie wymagają one ogromnej siły, ale również pokonywania strachu, np. podczas akrobacji z głową w dół lub wykonywanych na jednej ręce.

Wpływ na zdrowie

Nie oznacza to, że treningi pole dance przeznaczone są wyłącznie dla niezwykle wysportowanych, silnych i rozciągniętych dziewczyn. Wiele z tych rzeczy można się nauczyć w trakcie ćwiczenia. Nie da się ukryć, że taniec na rurze nie tylko rzeźbi figurę, ale również dodaje gibkości i elastyczności, poprawia stan stawów, a także pozwala nabrać zwinności. Już na początku swojego istnienia taniec na drewnianych palach pomagał mężczyznom przygotowywać się do innych dyscyplin, np. jazdy konnej, a także walki wręcz i z bronią. Dzisiejsze tancerki również stają się bardziej wysportowane, co przekłada się na całe ich życie codzienne oraz inne uprawiane sporty. Podobnie jak inne rodzaje treningów, pole dance także pozytywnie wpływa na ich zdrowie. Jest to ćwiczenie izometryczne, czyli takie, które wspomaga pracę układu krążenia. Zmniejsza ryzyko zapadnięcia na osteoporozę, poprawia krążenie, wzmacnia kości, zwiększa ruchomość stawów, poprawia stan tkanki łącznej, a także zmniejsza bóle pleców i karku, które odczuwa większość osób wykonujących pracę siedzącą.

Tancerka pole dance

 

Podsumowując: pole dance przynosi korzyści w różnych dziedzinach życia. Może być traktowany jako praca, a także interesujący rodzaj ćwiczeń, który stanowi godne zastępstwo monotonnego biegania czy treningów siłowych. Jednak tym, co stanowi o jego największej wartości, jest pozytywny wpływ na psychikę tancerek. Paradoksalnie, dyscyplina, która początkowa była zarezerwowana dla mężczyzn, dzisiaj kojarzy się z kobiecością, seksapilem i zmysłowością.