Dlaczego pole dance jest tak lubiany przez facetów?


Dlaczego pole dance jest tak lubiany przez facetów?

Pole Dance uchodzi za niezwykle erotyczny i zmysłowy. Przede wszystkim jednak stanowi wielką sztukę i wymaga ogromnej sprawności oraz wysiłku fizycznego. Choć wykonująca go tancerka musi panować nad każdym ruchem i wkłada w swój występ mnóstwo pracy, efekt sprawia wrażenie lekkiego i niewymuszonego. Tego rodzaju spektakl jest szczególnie atrakcyjny dla mężczyzn, którzy dostrzegają w nim prawdziwą pochwałę kobiecości.

Pole Dance Warsaw, New Orleans Club,2

Warto wiedzieć, że choć pole dance w Polsce kojarzy się głównie z erotyką, początkowo nie miał takich konotacji. Dyscyplina ta narodziła się w starożytnych Chinach oraz Indiach i w tamtym czasie była raczej domeną mężczyzn. Oczywiście, w tamtym okresie nie używano znanej dzisiaj, metalowej rurki – jej rolę pełnił drewniany pal. Wykonywane na nim akrobacje wymagały ogromnej siły i sprawności, wobec czego zawodnicy, którzy opanowali tę sztukę, cieszyli się ogromnym poszanowaniem. Z czasem ta aktywność została włączona do sztuki cyrkowej. Do dziś jeden z najsłynniejszych i najbardziej uznanych cyrków świata, Cirque du Soleil, oferuje spektakle pole dance realizowane przez najlepsze tancerki, m.in. mistrzynię świata Jenyne Butterfly. Miłośnicy pole dance walczą o dodanie dyscypliny do spisu dyscyplin branych pod uwagę podczas olimpiady i mają już własne mistrzostwa poszczególnych państw i świata w różnych kategoriach : pole dance, pole art, itd. Sport ten- czy też jak kto woli, sztuka – zaczął intensywnie różnicować się. Ma oblicza bardziej fitnessowe i artystyczne

Pole dance

 Obecnie z pole dance możemy spotkać się w rozmaitych miejscach i kontekstach: m.in. w barach, występach z elementami burleski oraz w ramach ćwiczeń fitness. Minione dwadzieścia lat to bezsprzeczny rozkwit tych ostatnich. Coraz więcej kobiet przekonuje się, że taniec na rurze to nie tylko striptiz, ale również wielka sztuka. Najlepsze tancerki muszą być ponadprzeciętnie wysportowane, odznaczać się ogromną siłą, wytrzymałością, lekkością oraz precyzyjnością ruchów. Każdy mięsień ich ciała jest przez nie używany w całkowicie świadomy sposób. W profesjonalnym tańcu na rurze nie ma mowy o przypadkowości: jedną z najbardziej popularnych, a zarazem najtrudniejszych figur jest wiszenie pod kątem 90 stopni umożliwiane wyłącznie przez siłę rąk. Treningi pole dance rozwijają wiele grup mięśni, koncentrację, koordynację oraz refleks. Jako że nie są to jedynie powtarzalne, wysiłkowe ćwiczenia, a dziedzina sztuki, trenerzy kładą nacisk również na poczucie rytmu, lekkość ruchów i wdzięk. Wiele pań chwali tę dyscyplinę za pomoc w odkryciu swojej zmysłowości i kobiecości oraz rozwijaniu świadomości własnego ciała. Nic więc dziwnego, że ta aktywność fizyczna stała się tak popularna, detronizując np. zumbę czy aerobik.

DLACZEGO POLE DANCE JEST TAK LUBIANY PRZEZ FACTÓW

Odmiany pole dance

Aby dobrze zrozumieć złożoność tańca na rurze, warto podkreślić, że ma on kilka odmian i rodzajów.

Najbardziej znaną formę stanowi pole dance, który jest kombinacją tańca na podłodze oraz akrobacji wykonywanych na rurze. Główny nacisk kładziony jest na wrażenia estetyczne oraz dopasowanie ruchów do rytmu muzyki. Bardziej artystyczną odmianę tego nurtu stanowi pole art, który przypomina przedstawienie teatralne – choreografia skupia się na opowiadaniu konkretnej historii. Zupełnie inną dziedziną jest pole fitness, który skupia się na trenowaniu ciała. W tej wersji jest bardzo niewiele elementów wykonywanych na podłodze, a każda figura ma na celu budowanie mięśni i sprawności ćwiczących. Profesjonalna forma nosi nazwę pole sport, zbliżona jest do gimnastyki artystycznej i uprawiana przez zawodowców.

W Polsce wciąż można spotkać się z negatywnymi opiniami oraz złą sławą ciągnącą się za tańcem na rurze. Taki stan rzeczy prawdopodobnie wynika ze skojarzeń z exotic dance, który ma niewiele wspólnego z prawdziwą sztuką. Istotną różnicą jest fakt, iż tancerki wykonują go przy rurze, a nie na niej. Niewymagana jest tu specjalna gibkość i sprawność ciała, a występy zwykle pozbawione są artyzmu. W prawdziwych klubach dla dżentelmenów pokazywany jest zaś exotic pole dance, czyli taniec wykonywany przez profesjonalnie przygotowane i wyszkolone zawodniczki.

pole dance warsaw, new orleans

Choć wiele figur wykonywanych jest na podłodze, równie dużo odbywa się przy wykorzystaniu rury i wymaga ogromnej sprawności całego ciała. Skomplikowane układy zawierają takie akrobacje jak stanie na rękach, gwiazdy, szpagaty oraz różnego rodzaju zaawansowane przejścia i przeskoki. Wszystko to jest dodatkowo okraszone atmosferą zmysłowości, seksownymi kostiumami, odpowiednio dobraną muzyką oraz niezwykłą rytmicznością. Dziewczyny wykonujące ten taniec bez problemu mogłyby zostać profesjonalnymi zawodniczkami, a ich występy mogą prezentują najwyższy poziom.

Powodem, dla którego mężczyźni oglądają tego rodzaju spektakle z tak dużą przyjemnością, jest idealna kompozycja kilku niezwykle przyjemnych czynników. Po pierwsze: wbrew stereotypom są to przygotowane z ogromną dbałością o szczegóły pokazy o bardzo dużej wartości artystycznej, które łączą w sobie elementy tańca oraz akrobatyki. Po drugie: dają unikalną możliwość podziwiania nieskrywanego, zmysłowo wyeksponowanego piękna. Niestety, bardzo rzadko można spotkać panie, które zupełnie nie wstydzą się swojego ciała i potrafią cieszyć się własną zmysłowością. Wizyta w klubie dla dżentelmenów stanowi więc unikalną możliwość przeniesienia się do świata, w którym można bez skrępowania celebrować piękno i erotykę.