Whisky dla Pań


Whisky dla Pań

Whisky to nie tylko domena mężczyzn, dlatego warto zapoznać się również z ofertą Whisky dla pań. Wybór jest na tyle duży, że każda kobieta z pewnością znajdzie coś dla siebie.  Zapraszamy do zapoznania się z naszym wyborem kobiecej whisky z regionów Speyside oraz Lowlands. Są smaki, których po prostu warto spróbować, a te wyjątkowe gatunki whisky z pewnością są do tego stworzone. Oczywiście whisky można spróbować w klubie New Orleans.

whisky dla Pań - New Orleans night club Warszawa

SPEYSIDE – pochodzenie Whisky dla Pań

Region wyodrębniony z Highlands, prawdziwe zagłębie szkockiego przemysłu gorzelniczego, skupiające około połowę szkockich destylarni. Whisky z tego regionu są lekkie, o akcentach owocowych. Zazwyczaj są słodkie i zawierają sporo ekstraktów. Można w nich wyczuć smak gruszki, jabłka, bananów i lemoniady. Whisky tutaj produkowane to jedne z najbardziej szlachetnych i złożonych maltów. Robione są z nietorfowego słodu, a subtelne akcenty dymne mogą pochodzić z samego jęczmienia. Często, przynajmniej ich część dojrzewa w beczkach po sherry, co nadaje nieco cięższego, zdecydowanego smaku ostatecznemu produktowi. Wśród najbardziej znanych destylarni ze Speyside wymienić należy Glenfarclas, Glenlivet, Macallan, Glenfiddich, Cragganmore oraz Cardhu.

CARDHU – whisky dla Pań

Cardhu, czyli „czarna skała”, nazwa ta pochodzi od barwy wzgórza, u podnóża którego leży destylarnia. To szczególna whisky, która w pełni zasługuje na miano kobiecej. A to z dwóch powodów. Po pierwsze, jest trunkiem, który zaskakuje swym łagodnym i słodkawym smakiem z ukrytym, ale wyczuwalnym niuansem dymu, co idealnie odpowiada delikatnemu kobiecemu podniebieniu. Idealna dla początkujących. Drugi powód, dla którego Cardhu to whisky kobieca, to fakt, iż Cardhu osiągnęła swoje wyżyny i niekwestionowaną pozycję pod kierownictwem kobiety, Elizabeth Cumming, która przejęła destylarnię w roku 1872 i prowadziła ją do momentu przejęcia przez John Walker & Sons pod koniec XIX wieku. Nawet butelka o łagodnym, zaokrąglonym kształcie ma w sobie coś kobiecego.

whisky dla Pań - New Orleans night club Warszawa

 

LOWLANDS

Lowlands to tradycyjnie region, w którym whisky poddawana była potrójnej destylacji (obecnie stosowanej tylko w Auchetnoshan). Wytwarzana tam whisky jest delikatna, lekka, o akcentach kwiatowych. Destylaty z tego regionu szybko dojrzewają dzięki łagodnym warunkom klimatycznym. Whisky z tego regionu charakteryzują się jasna barwą, kwiatowym aromatem i lekkim, łagodnym smakiem. Mają najczęściej wytrawną końcówkę, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w roli aperitifu. Malty z Lowlands powstają z nietorfowego słodu, dzięki czemu wyczuwa się w nich słodycz. Najbardziej znane destylarnie to Rosebank, Glenkinchie, czy wspomniana już Auchentoshan.

whisky dla Pań - New Orleans night club Warszawa

GLENKINCHIE

Glenkinchie whisky reprezentuje region Lowlands i jak przystało na reprezentantkę tego regionu jest bardzo łagodna, wręcz aksamitna w smaku, o kwiatowym i owocowym aromacie. Ma lekki i rześki charakter. Wyczuwalne są kremowe i waniliowe aromaty. Daje się w niej wyczuć nuty dymu torfowego. Doskonała dla miłośników whiskey irlandzkiej, a ze względu na swoją łagodność polecana jest kobietom, jak również na rozpoczęcie przygody ze szkocką whisky. To kolejna intrygująca single malt whisky, wchodząca w skład zestawu Classic Malts of Scotland przygotowanego przez United Distillers. Glenkinchie Distillery została założona w 1837 roku. „Glen” oznacza dolinę, a „Kinchie” to pobliska rzeka. Destylarnia położona jest 12 mil od stolicy Szkocji – Edynburga, z tego powodu zwana jest „The Edinburgh malt”.