Historia kIubów Go Go


Historia kIubów Go Go

Wielu bywalców klubów ze striptizem zakłada, że jest to stosunkowo świeży wymysł, jednak niewielu wie że historia klubów Go Go sięga znacznie dalej.Nie bez przyczyny mówi się przecież, że dawniej ludzie mieli więcej powściągliwości, a obecne czasy są wyjątkowo bezwstydne i rozpustne, prawda? No cóż… Nie do końca. Warto wiedzieć, że kluby go go wcale nie są nowoczesnym wynalazkiem. Jak się to wszystko zaczęło? Jak wyglądała historia klubów Go Go?

Dzisiejsze kluby dla dżentelmenów to wysmakowana rozrywka i męski sposób na oderwanie się od szarej codzienności. Są to miejsca, w których króluje zmysłowość: z głośników sączy się pobudzająca muzyka, starannie zaaranżowane wnętrza przenoszą do innej rzeczywistości, a klienci mogą rozsiąść się wygodnie na komfortowych kanapach i podziwiać występy pięknych i zdolnych tancerek. Dobre lokale oferują coś znacznie więcej niż zwykły striptiz – zatrudnione panie nie tylko pięknie wyglądają, ale również posiadają zaawansowane umiejętności taneczne, które prezentują podczas starannie przygotowanego i wyreżyserowanego spektaklu. Całą tę przyjemność możemy dodatkowo wzbogacić o smak wysokiej jakości trunków wybranych z bogatej karty oraz wykwintnych dań przyrządzonych przez najlepszych szefów kuchni.

 

two young sexy striptease dancer with mask, dance in smoke

Skąd wziął się pomysł na tego rodzaju rozrywkę? Od kiedy mamy okazję z niej korzystać? Na początek warto dowiedzieć się, skąd wzięły się określenia związane z klubami nocnymi. Klub go go stanowi jedną z jego odmian, a jego nazwa pochodzi od francuskojęzycznego zwrotu „á gogo”, które oznacza tyle, co „bez ograniczeń”. Natomiast „striptease” to zlepek angielskich słów „strip”, czyli rozbierać się oraz „tease”, czyli „dręczyć”, „droczyć się”. Jak łatwo się domyślić, określenie to opisuje zdejmowanie z siebie ubrań w dość niecodzienny sposób, to znaczy powolny, kuszący, mający na celu jak największe rozbudzenie pożądania u drugiej osoby.

 

Kluby go go są wymysłem amerykańskim – pierwsze z nich powstały w USA w latach 60-tych ubiegłego wieku. Pierwsze erotyczne występy tancerek topless pojawiły się w klubie Condor w San Francisco i wywołały prawdziwą burzę. Były to czasy rewolucji seksualnej, która zainicjowała radykalne zmiany społeczno-obyczajowe w państwach zachodnich. W tym czasie nastąpił gwałtowny rozwój popkultury, narodziny takich subkultur młodzieżowych jak hippisi, metalowcy czy skinheadzi, zanegowanie autorytetów, wzrost wulgarności języka, popularyzacja narkotyków, rozpowszechnienie sztucznych metod antykoncepcyjnych oraz pozamałżeńskich kontaktów seksualnych, zwiększenie tolerancji, zwiększenie popularności literatury seksuologicznej, moda na ubrania odsłaniające ciało (np. minispódniczki), a także wzrost zainteresowania ludzkim ciałem oraz seksualnością. To właśnie wtedy powstały pierwsze sex shopy oraz kina porno. Wydawałoby się, że w takim okresie niewiele może ludzi zszokować, jednak wszystkie te zmiany i nowości dla wielu osób były trudne do zaakceptowania. Mimo to występy erotyczne dość szybko rozpowszechniły się na całe Stany Zjednoczone i zyskały wierne grono entuzjastów.

 

Striptiz zaś początkowo stanowił część kabaretu czy rewii. Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu występu jest powolne, stopniowe pozbywanie się kolejnych części garderoby. Jego celem jest wzbudzenie w widzu podniecenia seksualnego oraz stopniowanie napięcia poprzez manipulowanie tempem rozbierania się. Pierwszy striptiz został zaprezentowany w 1893 roku na balu w „Moulin Rouge” w Paryżu. Występ nie spotkał się z aprobatą: modelka, która zdjęła ubranie przed studentami, otrzymała grzywnę w wysokości 100 franków. Pomimo to striptiz zdobywał coraz większą popularność, a na przełomie XIX i XX wieku stał się elementem pokazów w teatrach burleski oraz rozrywki w klubach go go.

Young sexy pole dance women team in vintage interior. Soft warm tint.

Jednym ze specyficznych rodzajów striptizu jest taniec na rurze. Jego korzenie nie wywodzą się jednak ze sztuki rozbierania się, a z indyjskiego tańca mallakhamb. Początkowo pole dance nie służył do wywoływania podniecenia, a stanowił dyscyplinę sportową oraz sztukę prezentowaną w cyrkach. Ciekawostką jest fakt, że w tamtym czasie akrobacje na rurze wykonywali wyłącznie mężczyźni. Taniec wykonywany jest na pionowej rurze wykonanej z tytanu lub materiału pokrytego niklem, który zmniejsza opór i poprzez swoją gładkość umożliwia płynne ruchy oraz obroty. Obecnie dyscyplinę tę możemy podziwiać w nocnych klubach, ale również traktowana jest ona jako dziedzina sportu i forma gimnastyki w klubach fitness.

Do naszego kraju moda na striptiz przywędrowała z Czech. Początkowo to właśnie panie pochodzące z tego kraju chętniej pracowały w klubach, jednak z czasem nasze rodaczki przejęły od nich zamiłowanie do tańca erotycznego. Często pokrywały swoje ciała brokatem – w ten sposób, w przygaszonym świetle intymne szczegóły ich anatomii były nieco mniej widoczne, a jednocześnie wyglądały one niecodziennie i zachwycająco. Czasami ich występy stanowiły prawdziwe dzieła sztuki. Choreografię układali prawdziwi mistrzowie tańca klasycznego, często dbając nawet o jej wydźwięk emocjonalny – zdarzały się piękne pokazy opowiadające wzruszające historie miłosne. Ten element charakteryzuje striptiz również dzisiaj: bardzo często można spotkać się z występami, które odznaczają się nie tylko zmysłowością i erotyką, ale również dużą wartością artystyczną.